Diagnostyka RTG – CBCT 3D (Carestream CS 9600)


carestream-logoW celu zapewnienia wysokiej jakości świadczonych usług, naszą przychodnię jako nieliczni w Polsce wyposażyliśmy w najlepszej jakości sprzęt diagnostyczny marki Carestream CS 9600, dedykowany dla stomatologów oraz laryngologów. Aparat ten gwarantuje wysoką jakość obrazowania a przede wszystkim bezpieczeństwo naszych pacjentów przed narażeniem na niepotrzebne promieniowanie rentgenowskie, a nam pozwala szybko i precyzyjnie diagnozować wszelkie problemy nie zawsze widoczne gołym okiem.

Dlaczego tomografia 3D CBCT

Badania te są nieocenioną pomocą dla stomatologów, ortodontów, endodontów, implantologów, chirurgów stomatologicznych, gdyż z dokładnością do 0,09mm – można zobaczyć kanały zębów, resorpcję korzeni zębów, układ korzeni, twarzoczaszkę, a wszystko to trójwymiarowo i w przekrojach z każdej dowolnej strony!

Tomografia CBCT doskonale sprawdza się kiedy szukamy przyczyny bolącego zęba i w poszukiwaniu „który ząb boli” a często nie jest to zupełnie czytelne. Często można uniknąć niepotrzebnego rozwiercania zęba, ponieważ przyczyna może znajdować się kilka zębów dalej.

Tomografia 3D CBCT jest nieoceniona dla laryngologów w diagnostyce zatok, noso-gardła i chrapania – zwłaszcza dla dzieci. Badanie trwa od 12 do 28 sekund wykonuje się je w pozycji stojącej lub siedzącej. Najważniejsza jest jednak redukcja dawki promieniowania RTG jaką otrzymuje Pacjent ok. 10x !!! i więcej w porównaniu do tomografii klasycznej „szpitalnej”.
Aby wykonać badanie wymagane jest skierowanie od lekarza prowadzącego lub konsultacja w naszych gabinetach.

 

 

Tomografia 3D
tomogrf10Pracownia RTG – B&S-DENT dzięki nowoczesnemu tomografowi Crestream CS 9600 jest jedną z najnowocześniejszych pracowni komputerowych 3D w Polsce.

Tomografia 3D jest badaniem wykorzystującym promieniowanie Rtg do obrazowania tkanek ludzkiego organizmu w trzech płaszczyznach z rekonstrukcją trójwymiarową 3D.
Ponieważ do badania wykorzystywane jest promieniowanie RTG należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo czyli dawkę promieniowania pochłonięta przez tkanki. Dzięki nowoczesnemu tomografowi CBCT firmy Carestream jesteśmy w stanie to Państwu zapewnić.
Redukcja dawki jest możliwa dzięki technice wiązki stożkowej oraz zmiennym polom obrazowania (wybieramy odpowiednio mały obszar naświetlania). W porównaniu do klasycznych „szpitalnych” tomografów dawka promieniowania jest ok. 10x mniejsza.

Za pomocą tomografu możemy wykonać badania zębów, zatok przynosowych, uszu, stawów skroniowo-żuchwowych, zdjęcia pantomograficzne oraz zdjęcia cefalometryczne niezbędne w ortodoncji.

Główne zalety sprzętu Carestream CS 9600:
• Możliwość wykonania badań pantomograficznych, cefalometrycznych oraz CBCT 3D.
• Redukcja dawki o 75-90% w stosunku to tradycyjnych urządzeń CT (tomografii spiralnej)
• Wyjątkowa precyzja w obrazowaniu 3D i rzeczywiste pomiary w skali 1:1


• Opcja krótkiego czasu ekspozycji minimalizująca ryzyko poruszenia się pacjenta i konieczność ponownego wykonania badania
• Dostosowanie warstwy obrazowania do budowy morfologicznej pacjenta
• Wygodne pozycjonowanie pacjenta – lekarz i osoba badana stoję naprzeciwko siebie.
• Proste udostępnianie badań na płytach CD lub pendrivach a także możliwość przesłania badania on-line pozwalające na komunikację z lekarzami i pacjentami.

Podstawą efektywnego leczenia jest jak najlepsza diagnostyka. Naszym Pacjentom oferujemy najnowocześniejszy cyfrowy system obrazowania radiologicznego:

rvg1. RVG (radiowizjografia, zdjęcia rtg punktowe zębów tzw. rentgen punktowy), czyli cyfrowy rentgen o zminimalizowanej dawce promieniowania do wykonywania zdjęć punktowych (małoobrazkowych). Radiografia cyfrowa (RVG) umożliwia obniżenie dawki promieniowania jonizującego pochłanianego przez pacjenta nawet do 90%. Jest to metoda alternatywna dla tradycyjnych, czyli analogowych zdjęć rentgenowskich. Umożliwia uzyskanie zapisu zdjęcia w formie cyfrowej natychmiast po jego wykonaniu. Zdjęcia są bardzo szczegółowe i wyróżniają się bardzo dużym zakresem kontrastu, co pozwala na uchwycenie wszystkich ważnych w diagnostyce stomatologicznej detali. Metoda radiowizjografii cyfrowej jest obecnie najbezpieczniejszą metodą.

 

 

pantomogram2. RTG pantomograficzne (zdjęcia rtg panoramiczne zębów tzw. rentgen panoramiczny), popularnie nazywany „panoramą”, gdyż umożliwia ocenę całego stanu uzębienia łącznie ze stawami skroniowo-żuchwowymi oraz zatokami szczękowymi. Badanie to jest niezbędne do oceny stanu zębów pacjenta oraz do zaplanowania leczenia. Dzięki uwidocznieniu wszystkich zębów wraz z strukturami sąsiadującymi jest niezwykle cennym badaniem przesiewowym umożliwiającym wczesne wykrycie zmian patologicznych w kościach szczęki i żuchwy, a także w stawach skroniowo-żuchwowych oraz w zatokach szczękowych.

 

cefalo3. RTG cefalometryczne (zdjęcia rtg niezbędne np. dla ortodontów i specjalistów od stawu skroniowo-żuchwowego), popularnie nazywane zdjęciami „Cefalo”. Zdjęcie cefalometryczne to procedura obrazowania radiologicznego części twarzowej czaszki, która uwidacznia zarówno struktury kostne, jak i skórę badanego. Te zdjęcia wykonywane wg standardowych projekcji służą do oceny i pomiarów (przy pomocy wielu analiz cefalometrycznych) głównie dla celów ortodoncji i protetyki stomatologicznej.

 

 

 

Tomograf44. TK (Tomografia Komputerowa) – Naszym Pacjentom oferujemy najwyższej klasy tomograf Carestream CS 9600. System CS 9600 jest najnowocześniejszym i najbardziej wszechstronnym systemem obrazowania radiologicznego dostępnym obecnie na rynku. Urządzenie posiada Inteligentny System Kontroli Dawki – optymalne dostosowanie dawki do typu badania, gwarantujące najwyższą jakość obrazowanie przy najmniejszej możliwej dawce. Badanie tomograficzne jest niezbędne przed leczeniem implantologicznym oraz w przypadku niektórych procesów chorobowych kości szczęk i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych oraz zatok szczękowych.

 

 

 

 

Zastosowanie stomatologiczne: aktualnie oferujemy możliwość wykonania zdjęć CBCT o wielkości pola obrazowania: 4×4, 5×5, 6×6, 5×8, 8×5, 10×5, 12×5, 8×8, 10×10, 12×10 cm (szerokość x wysokość). – wielkość pola obrazowania określa lekarz kierujący.

pola-obraozwania1

Zastosowanie laryngologiczne: wielkość pola obrazowania 10 x 12 cm.

pole-orbazowania-2

Bezpieczeństwo badań radiologicznych

Podobnie jak w przypadku innych procedur medycznych, decyzję o badaniach rentgenowskich należy podjąć po uprzednim zebraniu informacji o pacjencie w postaci wywiadu lekarskiego i oceny jego stanu. Ważne jest racjonalne kierowanie pacjentów na badania radiologiczne oraz używanie do rentgenodiagnostyki nowoczesnego sprzętu zapewniającego stosowanie minimalnych dawek promieniowania RTG. W naszej pracowni dysponujemy najnowszym sprzętem do rentgenodiagnostyki, a nasz personel jest przeszkolony w stosowaniu minimalnej ilości promieniowania niezbędnej do uzyskania oczekiwanych wyników. Podczas każdego badania pacjent jest zabezpieczony fartuchem ołowianym.

Ciąża a badania rentgenowskie

Tak jak w każdym aspekcie opieki medycznej, bardzo duże znaczenie ma informacja o tym, że pacjentka jest lub może być w ciąży. Poinformowanie lekarza lub radiologa o ciąży lub możliwości bycia we wczesnej ciąży jest ważne, gdyż umożliwia zaplanowanie diagnostyki w sposób najlepszy zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Zasadniczo ciąża jest przeciwwskazaniem do wykonania badań z zastosowaniem promieniowania X. Wykonanie takich badań u kobiet w ciąży jest ograniczone wyłącznie do niezbędnych przypadków. Jeżeli konieczne jest przeprowadzenie badania TK przed rozwiązaniem, powinno ono być wykonane z zapewnieniem maksymalnej ochrony płodu przed promieniowaniem.

Co wyróżnia naszą pracownię RTG?

1. Cyfrowe obrazowanie tomograficzne CBCT, Pantomograficzne i Cefalometryczne
2. Zmienne pole obrazowania tomograficznego od 4 cm x 4 cm aż do 10 cm x 12 cm – dla diagnostyki stomatologicznej i laryngologicznej
3. Najwyższej jakości obrazy w rozdzielczości od 75 µm
4. 15-krotnie niższa dawka promieniowania dla pacjenta, w stosunku do tradycyjnych tomografii stosowanych w medycynie !!
5. Gwarancja najwyższej jakości obrazowania – doskonały i precyzyjny obraz badania
6. Zdjęcia cefalometryczne z unikatową technologią – ograniczającą do minimum dawkę absorbowaną przez pacjenta i ryzyko powstania nieczytelnego zdjęcia
7. Przegląd wyników za pomocą dołączonego do badania oprogramowania (badania kompatybilne z takimi programami jak Simplant, NobelGuide, SureSmile)
8. Możliwość wykonywania zdjęcia dla osób korzystających z wózków inwalidzkich. Budynek w którym zlokalizowana jest pracownia wyposażony jest także w windę, zatem dotarcie pacjenta na wózku nie jest żadnym problemem.

Wewnętrzna kontrola jakości w pracowni RTG

Zgodnie z najnowszymi wymogami prowadzimy w naszej pracowni regularnie testy podstawowe oraz specjalistyczne naszych aparatów. Posiadamy zestaw specjalnych fantomów stomatologicznych do przeprowadzania podstawowych testów fizycznych zgodnych z Polską Normą PN-EN 61223-3-4 oraz Europejską Dyrektywą o Urządzeniach Medycznych. Przy pomocy tych fantomów Inspektor Ochrony Radiologicznej wykonuje comiesięczne testy między innymi pomiaru dawki i rozdzielczości przestrzennej aparatów. W naszej pracowni wykonywane są również coroczne testy specjalistyczne sprawdzające szczegółowo poprawność i bezpieczeństwo pracy aparatów RTG. Dzięki pełnej kontroli możemy utrzymywać standard naszych usług na najwyższym poziomie stale zapewniając naszym pacjentom maksymalny poziom bezpieczeństwa radiologicznego. Wszystkie nasze urządzenia posiadają wymagane w Polsce świadectwa jakości i zostały dopuszczone prawnie na rynek polski. Serdecznie zapraszamy do naszej pracowni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 18.00. Prosimy o wcześniejszą rejestrację na badania pod numerami 63 244 9090 oraz 531 664 030. Jest możliwość wykonania badania RTG także w soboty po wcześniejszym umówieniu.

Porównanie dawek otrzymywanych w wykonaniu różnych badań RTG:

DawkiRTG-porownanie

,,Bezpieczeństwo naszych Pacjentów jest dla nas najważniejsze.”

Niezbędne oprogramowanie do odczytu zdjęć CBCT w 3D można pobrać ze strony importera www.optident.pl w zakładce SERWIS / Przeglądarki do zdjęć 2D i 3D . Zalecamy instalację najnowszej wersji zaawansowanej (Advanced) umożliwiającej odczyt obrazu CBCT w 3D.

Tu możesz pobrać skierowanie na badanie RTG oraz badanie Tomograficzne 3D.

Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko