Endodoncja


Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek około-wierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe wykonywane za pomocą bardzo cienkich  narzędzi kanałowych. W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Mikroskopy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Następnie kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz uszczelniaczy. Równolegle w leczeniu z mikroskopem i endometrem stosowana jest diagnostyka rentgenowska.

Leczenie endodontyczne jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, ze wskazań protetycznych przed wykonaniem korony lub mostu.

Nasz gabinet dysponuje urządzeniami do pomiaru długości kanału korzeniowego czyli endometrami, endomotorami czyli silnikami endodontycznymi. Posiadamy także mikroskop endodontyczny oraz aparat do wykonywania zdjęć rentgenowskich.