Ortodoncja


Ortodoncja, to dziedzina stomatologii, zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu, czyli nieprawidłowo ustawionych zębów oraz leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Współczesna ortodoncja oferuje ogromny wachlarz różnych metod leczenia ortodontycznego i sprawia, że obecnie leczenie to można przeprowadzić u każdego pacjenta, niezależnie od jego wieku. Nie wszystko zawsze da się naprawić, wybór metody leczenia uzależniony jest od wieku pacjenta, rodzaju i stopnia zaawansowania wady oraz oczekiwań pacjenta w stosunku do oczekiwanych efektów leczenia. Skutecznie przeprowadzona terapia ortodontyczna znacząco zmieni wizerunek naszej twarzy, zredukuje wadę wymowy lub dolegliwości bólowe związane z dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, zmniejszając przy tym ryzyko występowania innych schorzeń w obrębie jamy ustnej np. próchnicy czy paradontozy.

Profilaktyka ortodontyczna

W naszym Centrum Stomatologii B&S-DENT w Koninie stosujemy szeroko pojętą profilaktykę ortodontyczna, skierowaną do najmłodszych pacjentów, u których leczenie ortodontyczne, zarówno w wieku przedszkolnym jak i szkolnym, ma na celu przede wszystkim monitorowanie i sterowanie prawidłowego rozwoju narządu żucia. W trosce o zdrowy uśmiech Twojego dziecka stosujemy metody zapobiegawcze w przypadku występowania nieprawidłowego zgryzu oraz nawyków (ssanie palca, policzka, warg, obgryzanie ołówków, paznokci) lub nieprawidłowych funkcji (oddychanie przez usta, połykanie typu niemowlęcego, wady wymowy). Korygujemy je poprzez ćwiczenia, eliminację parafunkcji oraz leczenie prostymi aparatami ruchomymi.

Profilaktyka

Ortodoncja u naszych dzieci

Większość wszystkich wad zgryzu, wykształca się w ciągu pierwszych lat życia dziecka i ma charakter nabyty. Nieleczone wady zgryzu mogą przysporzyć naszemu dziecku wielu kłopotów. Do lekarza ortodonty trafiają dzieci po raz pierwszy najczęściej w wieku 6-12 lat, kierowane przez innego lekarza stomatologa, pediatrę, laryngologa czy logopedę. Leczenie ortodontyczne, prowadzone przez lekarza specjalistę – ortodontę, ma na celu przywrócić prawidłową relację pomiędzy szczęką górną i dolną czyli tzw. fizjologiczne zwarcie oraz właściwe uszeregowanie zębów w łukach zębowych.
Aparaty ruchome i stałe.
Większość wad zgryzu można dziś skutecznie skorygować wykorzystując do tego celu aparaty ortodontyczne ruchome i stałe.

Aparat ortodontyczny ruchomy

Okres wzrostu dziecka to idealny czas, aby przeprowadzić skuteczne leczenie aparatem ruchomym wykonywanym indywidualnie dla każdego pacjenta. Rodzaj aparatu ruchomego, czas leczenia oraz jego skuteczność zależą od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz współpracy pacjenta z lekarzem. Leczenie aparatem ruchomym wymaga dużego zaangażowania i dyscypliny ze strony pacjenta oraz rodziców. Aby osiągnąć oczekiwane efekty leczenia, aparat musi być noszony stosownie do wskazań lekarza, przeważnie ok. 4 godzin w ciągu dnia i całą noc. Należy pamiętać, że nieprawidłowy rozwój narządu żucia spowodowany wadą zgryzu, może doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów w wieku dorosłym !!!

Aparat ortodontyczny stały

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ten rodzaj aparatu składa się z różnego rodzaju „zaczepów” (zamków i pierścieni) umocowanych za pomocą specjalnych klejów na powierzchni zębów. Zamki te stanowią umocowanie dla drutów (łuków) o różnej sprężystości. Działają one 24h na dobę przez cały okres leczenia. Dzięki temu, osiągnąć można bardzo precyzyjne ustawienie zębów w łuku i wyrównać symetrię twarzy. W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych pacjenta polecane są różne rodzaje zamków ortodontycznych:
– metalowe – precyzyjne, tańsze, dające możliwość urozmaicania wizerunku poprzez użycie kolorowych gumek utrzymujących łuk;

Orto1
– estetyczne (kompozytowe, ceramiczne) – mniej widoczne, o kolorze zbliżonym do naturalnego koloru zęba.

Aby wizyta u ortodonty była efektywna, niezbędne jest wykonanie dwóch podstawowych zdjęć niezbędnych dla oceny sytuacji klinicznej u danego pacjenta: zdjęcia panoramicznego oraz cefalometrycznego a czasami zdjęcia CBCT w trójwymiarze.
Nasze centrum stomatologii posiada własną pracownię rentgenowską, w której tego typu zdjęcia są wykonywane. Do wykonania tych zdjęć niezbędne jest skierowanie od specjalisty lub lekarza stomatologa.

Zapraszamy na konsultacje do naszego specjalisty ortodonty.