Bonding zębów


Bonding to rodzaj mikroinwazyjnej odbudowy estetycznej zębów przy użyciu materiałów kompozytowych. Inna nazwa to licówka kompozytowa. Jest to rekonstrukcja  powierzchni zęba lub zębów która polega na przykryciu materiałem kompozytowym drobnych ukruszeń i wyszczerbień, starć, pęknięć a także przebarwień. Dzięki tej technice ingerencja w naturalną strukturę zęba jest niewielka i daje gwarancję szybkiej metamorfozy uśmiechu oraz znacznej poprawy jego wyglądu. Bonding stosuje się w ramach stomatologii estetycznej. Kompozyt jest wypełnieniem niezwykle elastycznym, dzięki temu łatwo go wymodelować aby idealnie przywierał do szkliwa i zniwelował wady na powierzchni zębów które chcemy ukryć. Odpowiednio dobraną kolorystycznie, niewielką warstwę materiału kompozytowego nakłada się na szkliwo nie tylko po to, by zniwelować na nim skazy i przebarwienia, ale także naprawić ukruszenia i pęknięcia. Odbudowa zęba kompozytem pozwala na korektę jego kształtu, zarówno długości, jak i szerokości. Metodą tą można także szybko zamknąć przerwę powstałą między zębami (np. diastemę). Daje ona natychmiastowy efekt i wpływa na poprawę estetyki całego uzębienia. Niedoskonałości są zamaskowane, zęby stają się równe, a przebarwienia usunięte. Bonding najczęściej jest zalecany do poprawy kosmetyki poszczególnych zębów, najczęściej siekaczy.

Aby przystąpić do zabiegu bondingu, zęby muszą być oczyszczone na poprzedniej wizycie. Sam zabieg polega na delikatnej preparacji zęba, wytrawieniu go kwasem ortofosforowym, aplikacji bondu oraz materiału kompozytowego, jego wymodelowaniu i utwardzeniu. Ostatecznym krokiem jest wygładzanie powierzchni kompozytu i wypolerowanie. Bondingu nie można wykonać, gdy w obrębie jamy ustnej toczy się stan zapalny. Wcześniej należy wyeliminować niewyleczone ubytki próchnicowe, bruksizm (nawykowe zgrzytanie i ścieranie się zębów) lub choroby dziąseł i przyzębia.

Zalety bondingu to:

  • natychmiastowy, widoczny efekt
  • szybkość zabiegu – zabieg przeprowadzany na jednym zębie trwa nie dłużej niż 60 minut, cały proces zamknięty zostaje w trakcie jednej wizyty,
  • usunięcie przebarwień, wyrównywanie zębów i ich kolorytu,
  • bezbolesność – nie wymaga stosowania znieczulenia,
  • mała inwazyjność i odwracalność – nie narusza struktury zęba, więc bez problemu można wrócić do stanu sprzed metamorfozy, np. gdy pacjent z czasem zdecyduje się na inną metodę leczenia, np. licówki porcelanowe.
  • stosunkowo niewielki koszt w porównaniu z klasyczną protetyką.
  • łatwość naprawy w wyniku ukruszenia
  • Przy bondingu można dowolnie zmienić odcień zęba z użyciem materiału kompozytowego.

Bonding posiada także wady o których trzeba pamiętać:

  • podatność kompozytu na czynniki zewnętrzne – łatwo ulega przebarwieniom, zwłaszcza pod wpływem spożywania dużej ilości kawy, herbaty czy czerwonego wina. Dlatego warto systematycznie poddawać się polerowaniu kompozytów i piaskowaniu w gabinecie dentystycznym,
  • wytrzymałość – zdarza się, że kompozyt może się kruszyć, jego trwałość szacuje się na około 5 lat, jednak zabieg można powtórzyć.

Lekarz ostatecznie po zbadaniu pacjenta podejmie decyzje czy bonding może być wykonany u danego pacjenta czy też nie.

Czasami trzeba skorzystać z protetyki konwencjonalnej np w przypadku gdy ząb jest osłabiony, trzeba wykonać koronę lub licówkę. Należy pamiętać że prace wykonane w porcelanie są znacznie trwalsze niż prace wykonane z kompozytu, jednakże ich zastosowanie wiąże się z ingerencją w strukturę zęba czyli wymaga jego oszlifowania.

Zapraszamy na konsultację do naszego gabinetu.