Gabinet Higieny Jamy Ustnej B&S-DENT


Leczenie rozpoczynamy od profilaktyki…

Szanowni Państwo.
Kierując się w naszym postępowaniu tym, co jest najlepsze dla Pacjenta stworzyliśmy pierwszy w Koninie Profesjonalny Gabinet Higieny Jamy Ustnej.
Nie wyobrażamy sobie opieki dentystycznej bez towarzyszącej jej profilaktyki. Podstawą, od której zaczyna się leczenie, jest sprawdzenie stanu higieny jamy ustnej pacjenta. Oprócz doboru metody szczotkowania, środków higienicznych i zmiany złych nawyków higienicznych określimy profil ryzyka próchnicy lub zapalenia przyzębia oraz dostosujemy dla każdego pacjenta Indywidualny Plan Profilaktyki Jamy Ustnej. Ustalimy częstotliwość wizyt podtrzymujących- wg zasady, że odstęp czasowy pomiędzy dwoma wizytami należy tak dobrać , aby rozpoczynające się zmiany chorobowe w jamie ustnej były jeszcze odwracalne, a więc żeby można było je naprawić, stosując odpowiednie środki.
Głównym celem zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej jest usunięcie płytki nazębnej, przy tym eliminacja patogennych bakterii i przywrócenie równowagi pomiędzy bakteriami „dobrymi” i „złymi”. Profesjonalne czyszczenie zębów jest bardzo ważne nie tylko w sensie zapobiegania chorobom jamy ustnej. Jest elementem koniecznym do przeprowadzenia badania wstępnego klinicznego, do leczenia ortodontycznego, protetycznego oraz implantacji. Wszelkie czynności wyżej wymienione są możliwe tylko w dokładnie oczyszczonej jamie ustnej, po ustabilizowaniu poziomu higieny jamy ustnej poprzez instruktaż, dobranie odpowiednich przyrządów pomocniczych (szczoteczki, pasty, nitki dentystyczne, płyny do płukania, irygatory), pomyślne zakończenie leczenia przyzębia.

Profilaktyka

                    Że zęby należy myć regularnie, co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku wiemy pewnie wszyscy, dzięki temu usuwamy wszystkie resztki jedzenia zalegające w niszach jamy ustnej i zębów oraz osady, które składają się gównie ze składników odżywczych przyspieszających rozwój bakterii.
Trudno podważyć stwierdzenie, że szczotkowanie zębów jest najważniejsza czynnością prowadzącą do zdrowia jamy ustnej. Oczywiście należy uważać, żeby robić to w odpowiedni sposób- najczęstszym błędem jest nieodpowiednia technika szczotkowania, przez którą dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych, podrażnienia dziąseł czy nadwrażliwości. W Profesjonalnym Gabinecie Higieny Jamy Ustnej przeprowadzimy instruktaż, w jaki sposób najefektywniej oczyszczać szczoteczką zęby i oczywiście- jaką pastę można używać codziennie, jaką pastę stosować przy określonym problemie z zębami lub dziąsłami, która pasta powinna być stosowana 2-3 razy w tygodniu lub do czasu ustąpienia objawów chorobowych w jamie ustnej pacjenta. Pokażemy na modelach zębów prawidłowy ruch szczoteczki: powinien on przypominać wymiatanie – od dziąsła do wierzchołka zęba. W ten sposób częściowo oczyścimy też przestrzenie międzyzębowe i nie podrażnimy dziąseł. Bardzo ważne jest też używanie nici dentystycznej – za jej pomocą oczyścimy przestrzenie między zębami, które są niedostępne dla szczoteczki do zębów. W tych przestrzeniach najczęściej powstają niebezpieczne osady i rozwijają się bakterie- prowadzi to do demineralizacji szkliwa i próchnica na powierzchniach stycznych zębów gotowa.
Oprócz szczoteczek i past polecamy też używanie odpowiednich płynów do płukania jamy ustnej. Mają one działanie antybakteryjne i utrudniają tworzenie się płytki nazębnej.Stosowanie się do tych zasad powinno w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko występowania próchnicy i zapaleń dziąseł. Nie każdy płyn jest taki sam w działaniu. Podczas wizyty opowiemy o płynach i dobierzemy właściwy płyn dla każdego pacjenta.
Nasi pacjenci objęci są profesjonalną profilaktyką stomatologiczną w Profesjonalnym Gabinecie Higieny Jamy Ustnej. Dołącz do nas – zyskasz wiedzę, materiały pomocnicze w postaci ulotek, próbek past, Indywidualnego Programu Higieny Jamy Ustnej. Uświadomienie Pacjenta, że zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest kluczem do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł jest dla naszego zespołu priorytetem. W tym celu wykonujemy w Profesjonalnym Gabinecie Higieny Jamy Ustnej szeroką gamę zabiegów higienizacyjnych. Za pomocą urządzenia ultradźwiękowego usunięty zostaje kamień, a następnie przeprowadza się piaskowanie osadów nazębnych, polerowanie i nałożenie fluoru na oczyszczone szkliwo. Proces fluoryzacyjny utrwala ochronę zębów przed niekorzystnym działaniem kwasów powstających w jamie ustnej.   Aby podnieść efekt terapeutyczny zastosujemy nowoczesne metody:  laseroterapię i ozonoterapię zębów i  tkanek miękkich jamy ustnej.

Poniżej krótki opis zabiegów:

1. Usunięcie kamienia nazębnego – dzięki aparatom ultradźwiękowym (skalery ultradźwiękowe), przy pomocy ręcznych narzędzi ( kirety, sierpy, pilniki, paseczki ścierne i polerskie) zmineralizowany kamień zostaje usunięty z powierzchni zębów i z miejsc poddziąsłowych. Jest to zabieg bezbolesny, w efekcie Pacjent ma przyjemne uczucie świeżości w jamie ustnej i gładkości na powierzchniach zębów.

skaling

Kamień powstaje poprzez przyleganie do powierzchni szkliwa bakterii, składników śliny i resztek pokarmowych. Jeśli miękka płytka nazębna nie zostanie w porę usunięta przy pomocy szczoteczki, czy nici dentystycznej, ulega mineralizacji i stwardnieniu. Nieusunięty kamień, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko bakterii ( również beztlenowych), które powodują stany zapalne dziąseł i przyzębia – następuje nieodwracalny zanik dziąseł i odsłonięcie korzeni zębów (paradontoza). Główną przyczyną takiego stanu jest nieprawidłowe lub niedokładne szczotkowanie zębów oraz zaniechanie używania nici dentystycznej.

Przeprowadzanie czyszczenia zalecamy raz na pół roku. Jest to jednak wartość uśredniona, gdyż szybkość odkładania się kamienia jest sprawą osobniczą.

Usuwanie kamienia
2. Piaskowanie – usuwamy nim przebarwienia pochodzenia zewnętrznego, takie jak kawa, herbata, niektóre pokarmy – do tego celu w Profesjonalnym Gabinecie Higieny Jamy Ustnej służą nam specjalne aparaty, które dysponując sprężonym powietrzem – bezpiecznym dla zębów, wodą oraz dwuwęglanem sodu, skutecznie oczyszczają zęby z płytki bakteryjnej i wszelkich przebarwień.
W profilaktyce piaskowanie pozwala osiągnąć trzy podstawowe cele:
– usunąć powierzchowne przebarwienia, trudne do usunięcia przy pomocy skalera ultradźwiękowego;
– wygładzić powierzchnię zębów po zabiegu usuwania złogów aparatem ultradźwiękowym (skalingu), co spowalnia ponowne odkładanie płytki bakteryjnej oraz kamienia;
– usunąć kolonie bakteryjne z okolic, w których nie występują lub występują bardzo niewielkie ilości niezmineralizowanych złogów nazębnych, a także z powierzchni implantów, gdzie przeciwwskazane jest stosowanie metalowych narzędzi do ręcznego lub ultradźwiękowego usuwania złogów. Piaskarka emituje pod ciśnieniem strumień wody z dodatkiem drobin czyszczących (np. wodorowęglan sodu) oraz powietrze, które mechanicznie oczyszczają powierzchnie zęba. W naszym gabinecie dostępne są proszki o smaku: pomarańczowym, wiśniowym, jagodowym, cytrynowym, miętowym oraz neutralnym.

Piaskarka Piaskowanie

3. Polerowanie – jest to wygładzenie powierzchni zęba, dzięki czemu w przyszłości płytka bakteryjna oraz kamień nazębny będą tworzyły się znacznie trudniej. Polega na oczyszczeniu powierzchni zębów z nalotów, przebarwień i miękkich złogów takich jak płytka nazębna. Przebarwienia, naloty i osady na zębach powstają samoistnie. Niektórzy mają naturalną podatność na odkładanie się płytki nazębnej, prowadzą tryb życia, który sprzyja powstawaniu osadów (picie dużej ilości kawy i herbaty, palenie papierosów). Dodatkowo często nie zwracamy uwagi na przestrzenie międzyzębowe, w których bardzo szybko odkładają się barwiące cząsteczki. Osady na zębach są idealnym siedliskiem dla bakterii, które mogą w każdej chwili zaatakować nasz organizm powodując stany zapalne, dodatkowo mogą go długotrwale osłabiać (organizm musi bez przerwy z nimi walczyć). Nalot na zębach może utrudniać wykonanie uzupełnień protetycznych, powodować ich nieszczelność i być przyczyną ich niedokładnego wykonania. Do polerowania powierzchni zębów stosuje się odpowiednie pasty polerujące, gładziki i gumki. Pastę nakłada się na powierzchnie zębów, natomiast gumką się ją rozprowadza i dodatkowo poleruje zęby. Polerowanie zębów pozostawia ich powierzchnię całkowicie gładką. Dzięki temu utrudnione jest powstawanie nowych przebarwień, złogów płytki nazębnej i innych osadów. Na gładkiej, wypolerowanej powierzchni zanieczyszczenia nie będą się tak łatwo trzymać jak na chropowatej.

polerowanie (2)

4. Wybielanie – dziś jest to zabieg rutynowo wykonywany w gabinetach stomatologicznych, ze względu na swą efektywność i stosunkowo bezpieczne stosowanie. W czasie jednej wizyty możliwe jest rozjaśnienie koloru zębów nawet o kilka odcieni- a wszyscy wiemy, że jaśniejsze zęby = młodszy wygląd.

Piękne białe zęby to marzenie każdej osoby. Takimi białymi z natury zębami mogą pochwalić się jedynie małe dzieci. Razem z procesem starzenia się dochodzi do zmiany koloru naszego uzębienia. To, że kolor zębów się zmienia, spowodowane jest także sposobem odżywiania się i trybem życia Zęby są bardziej żółte przez palenie papierosów, picie dużej ilości kawy, czy herbaty. Żółte zęby to niezbyt zachęcający widok, dlatego też każdy kto takie posiada- uśmiecha się znacznie mniej. Każdy pacjent, który nosi się z zamiarem wykonania zabiegu musi wiedzieć o tym, że wybielanie zębów jest zabiegiem bezpiecznym i co- najważniejsze skutecznym. Jednak, aby efekt był długotrwały należy go co jakiś czas ponawiać. Należy pamiętać, iż nie każde zęby mogą być wybielane, istnieje wiele przyczyn, dlaczego jedne zęby można – a innych nie powinno się wybielać. Przed każdą wizytą dotyczącą wybielania niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

images (3)

5. Fluoryzacja – to „odżywka” dla zębów – związki fluoru wzmacniają powierzchnię szkliwa, czyniąc ją w przyszłości bardziej odporną na działanie bakterii. Polega ona na pędzlowaniu i wcieraniu w zęby roztworów, varnishy oraz żeli i lakierów zawierających w swoim składzie fluor. Można również nakładać na powierzchnię zębów specjalną piankę. Podczas zabiegu, fluor, który jest zawarty w preparacie uwalnia się z niego, wbudowuje się w szkliwo zęba i tym samym wzmacnia jego strukturę.

Prowadzi do tego, że ząb staje się bardziej odporny na działanie kwasów płytki nazębnej. Fluor powoduje również remineralizację drobnego ubytku szkliwa. Związki fluoru hamują wzrost bakterii. Fluoryzacja jest przeprowadzana po wcześniejszym mechanicznym oczyszczeniu zębów . Preparaty są bezpieczne dla zdrowia, posiadają właściwości szybko wiążące się i dobrze przylegają do powierzchni zęba, co sprawia, że fluor uwalnia się w małych ilościach. Fluoryzacja jest polecana zarówno dla dzieci jak i dorosłych 2 razy w roku.

Nowoczesne koncepcje profilaktyki:

W Profesjonalnym Gabinecie Higieny Jamy Ustnej oprócz standardowych zabiegów higienizacyjnych proponujemy także nowoczesne koncepcje profilaktyki, takie jak:
1. Laseroterapia polegająca na naświetleniu określonego miejsca słabą wiązką laserową, emitowane światło przyspiesza gojenie się ran po zabiegach chirurgii stomatologicznej, takich jak ekstrakcja zębów, resekcja, wszczepianie implantów, gingiwektomia, przecinanie wędzidełka,
– dzięki swoim właściwościom sterylizującym działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo,
– zmniejsza krwawienie, likwiduje ogniska zapalne, łagodzi objawy bólowe,
– daje dobre efekty w leczeniu nerwobólów.

2. Ozonoterapia jest skuteczną bezinwazyjną metodę leczenia próchnicy; bezbolesną i bezstresową dla pacjenta. Szczególnie dobre wyniki osiąga się w leczeniu ubytków próchnicy szczelin i bruzd na powierzchniach żujących zębów, próchnicy korzenia, ubytkach umożliwiających bezpośredni dostęp ozonu. Jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta, zapewniający komfort leczenia. Pozwala uniknąć stresu związanego ze stosowaniem tradycyjnych metod leczenia. W badaniach nie stwierdzono żadnych działań ubocznych ozonu. Mieszanka ozonowo-tlenowa wykazuje silne działanie bakterio-, grzybo- oraz wirusobójcze. 10-sekundowe działanie ozonu w ubytku próchnicowym, niszczy 99% bakterii. W miejscu aplikacji ozonu powstaje tzw. nisza ekologiczna, która nie sprzyja ponownemu rozmnażaniu się bakterii przez okres od 4 do 6 tygodni. Skuteczna eliminacja bakterii jest osiągnięta bez użycia wysokich dawek antybiotyku. Ozon poprawia metabolizm zapalnie zmienionych tkanek poprzez zwiększenie ich natlenienia. W miejscu aplikacji powstaje wysoce reaktywny tlen, który reaguje z bardzo dużą prędkością (porównywalną z prędkością strzału), niszcząc strukturę drobnoustrojów. Jest to tzw. system otwarty, umożliwiający aplikowanie ozonu w miejscach trudno dostępnych np. w patologicznych kieszonkach przyzębnych.

ozon3 (2)

Wskazówki dotyczące utrzymania efektu zdrowych zębów:

Dla osiągnięcia oraz utrzymania efektu zdrowych, mocnych zębów, należy zastosować się do następujących wskazówek, które każdy z nas może wykonywać samodzielnie:
1. Należy wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów, dobraną pod względem twardości włosia oraz wielkości i kształtu główki. Niezbędne jest, również wybranie odpowiedniej pasty. W tym celu najlepiej skontaktować się z lekarzem lub higienistką, którzy podpowiedzą, jakiego dokonać wyboru.
2. Samo szczotkowanie zębów nie wystarczy. Włosie szczoteczki nie jest w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych, dlatego należy również stosować nić dentystyczną. Tak, jak w przypadku doboru odpowiedniej szczoteczki, przed podjęciem decyzji zakupu powinniśmy skonsultować się ze stomatologiem lub higienistką stomatologiczną. Należy także pamiętać o szczotkowaniu języka, gdyż na nim jest siedlisko bardzo wielu gatunków bakterii.
3. Zaleca się stosowanie płynów do płukania jamy ustnej przed i po umyciu zębów. Zabieg ten pozwala na skuteczniejszej ochronie uzębienia przed odkładaniem się płytki nazębnej lub ułatwia rozmiękczanie osadów. Nadając przy tym przyjemy zapach i uczucie świeżości przez wiele godzin.
4. Najistotniejszą rzeczą w profilaktyce chorób zębów i przyzębia jest regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne, przynajmniej dwa razy w roku.

scalingandrootplaning

Podtrzymanie odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej gwarantuje trwałość i funkcjonalność wypełnień, uzupełnień protetycznych, implantów. Jesteśmy w stanie wypracować taki efekt poprzez przeprowadzanie higienizacji minimum dwa razy w roku i stosowanie profilaktyki domowej zaleconej podczas wizyty w Profesjonalnym Gabinecie Higieny Jamy Ustnej.

Drogi Pacjencie, zapamiętaj iż profilaktyka jest zawsze tańsza od leczenia.

Zapraszamy.