Materiały Bioaktywne


Nasz gabinet jako jeden z pierwszych w Polsce zaoferował swoim Pacjentom możliwość wypełniania ubytków zębowych nowym typem materiałów stomatologicznych tzw. materiałami bioaktywnymi Activa Bioactive amerykańskiej firmy Pulpdent Corporation z Bostonu (USA).

activa

Rodzina materiałów Activa BioActive to grupa materiałów do odbudowy zębów takich jak: Activa Restorative, Activa Cement, Activa Base Liner, Activa Kids, Activa Pronto. Wszystkie te materiały oprócz właściwości bioaktywnych są także hydrofilne (lubiące wodę). Bioaktywność oznacza zdolność wytwarzania apatytu. Są to jonizowane żywice kompozytowe, które uwalniają więcej wapnia, fosforu i fluoru będąc jednocześnie bardzie bioaktywne od tradycyjnych glasjonomerów i glasjonomerów modyfikowanych żywicą (RMGIs), zachowują one jednocześnie właściwości kompozytów, takie jak wytrzymałość i estetyka. Są pierwszymi materiałami do odbudowy zęba, które posiadają żywiczny rdzeń, dodatkowo wzmocniony kauczukiem absorbującym wstrząsy oraz reaktywne szklane wypełniacze naśladujące fizyczne i chemiczne właściwości naturalnego zęba.

Produkty Activa BioActive są twardsze niż tradycyjne kompozyty. Twardość, mierzona ugięciem przy złamaniu jest zdolnością twardych materiałów do absorbowania naprężeń bez ich pękania. Activa zawiera opatentowaną żywicę wzmocnioną kauczukiem, która absorbuje naprężenia i siły nacisku, i jest bardziej odporna na pękanie niż tradycyjne materiały do odbudowy zębów.

Produkty Activa Bioactive uwalniają jony wapnia, fosforu i fluoru z najonizowanej żywicy i szklanych wypełniaczy do środowiska jamy ustnej, jednocześnie naładowują własną strukturę w sposób ciągły uzupełniając te pierwiastki ze środowiska jamy ustnej, czynnie uczestniczą w wymianie jonów pomiędzy śliną i strukturą zęba, co jest kluczowym aspektem dla utrzymania prawidłowej struktury zębów. Activa reaguje na ciągłe zmiany pH, w jamie ustnej ładując i wzmacniając właściwości jonizujące zarówno śliny, zębów, jak i samego materiału. Z tego właśnie powodu Activa jest określana jako „inteligentny” materiał.

W przeciwieństwie do tradycyjnych, hydrofobowych materiałów, które funkcjonują jako produkty pasywne, odpychające wodę, Activa jest przyjazna wilgoci i odgrywa dynamiczną rolę w jamie ustnej. Tylko materiały tolerujące wilgoć, które są częściowo oparte na wodzie lub posiadają części lub strefy ze znaczącą zawartością wody, potrafią reagować na zmiany warunków w jamie ustnej i są zdolne do dynamicznego zachowania.
Activa zawiera wodę, a mimo to materiał charakteryzuje się ekstremalnie niską rozpuszczalnością. Matryca zjonizowanej żywicy ułatwia przenikanie wapnia, fosforu i fluoru, a jednocześnie zapewnia utrzymaniu doskonałych właściwości fizycznych przypisywanych kompozytom.
Matryca żywiczna wykazuje doskonałą szczelność brzeżną, zabezpiecza przed mikroprzeciekiem bakteryjnym oraz zapewnia idealne połączenie ze tkankami zęba. Zawartości monomeru kwasowego o właściwościach przeciwbakteryjnych wpływa na poprawę interakcji pomiędzy komponentą żywiczną a glasjonomerem, a to powoduje zwiększenie skuteczności połączenia ze strukturą zęba.
Produkty Activa nie zawierają Bisphenolu A, Bis-GMA, ani pochodnych BPA.

Activa-zab-mleko

Oprócz materiału Activa, w naszym gabinecie stosujemy także inne materiały bioaktywne: Predicta (Parkell), Theracal LC (Bisco), Theracem Ca (Bisco) oraz Beautifill (Shofu).

Materiały bioaktywne są także wykorzystywane w endodoncji, w naszym gabinecie stosujemy renomowane amerykańskie materiały Avalon Biomed takie jak NeoSealer Flo, NeoPutty, NeoMta II.

Jeżeli masz więcej pytań, zadaj pytanie naszym lekarzom.

Bioaktywne wypełnienia są przyszłością stomatologii, ta przyszłość to już teraźniejszość w B&S-DENT Konin.