Skanery w stomatologii


Skaner wewnątrzustny – co to jest i do czego służy?

Skaner wewnątrzustny to nowy, cyfrowy wymiar stomatologii. Skanery rozpoczęły nową erę cyfryzacji, szczególnie w zakresie specjalności jaką jest protetyka. W naszym gabinecie posiadamy szybki skaner wewnątrzustny, w związku z czym zarówno komfort pobierania wycisków, jak i ich precyzja jest na wysokim poziomie.

Obraz uzyskany ze skanera ułatwia komunikację na płaszczyźnie lekarz-pacjent. Znacznie łatwiej wytłumaczyć pacjentowi planowane prace, na podstawie widocznego dla niego na ekranie komputera obrazu własnej jamy ustnej. Szereg programów komputerowych daje też możliwość wizualizacji planowanej pracy na podstawie wycisku, dzięki czemu pacjent będzie mógł na ekranie zobaczyć to, co niedługo będzie mu towarzyszyć jako piękny, nowy uśmiech!

Czym jest skaner wewnątrzustny?

Skaner wewnątrzustny jest urządzeniem, które pozwala na uzyskanie odzwierciedlania jamy ustnej w formie cyfrowej (wirtualnej). W ciągu kilkudziesięciu sekund lekarz może na ekranie komputera zobaczyć kompletny skan jamy ustnej pacjenta. Dokładne działanie urządzenia opiera się na wykonywaniu tysięcy drobnych zdjęć, które następnie składają się na kompletny, precyzyjny obraz.

Im bardziej precyzyjny obraz zostanie uzyskany, tym bardziej precyzyjne będzie wykonanie pracy laboratoryjnej przez technika dentystycznego. Dzięki temu, że urządzenie jest w stanie wychwycić najdrobniejsze detale anatomiczne, wszelkie planowane prace, szczególnie te protetyczne, będą cechować się niezwykłym dopasowaniem do indywidualnych warunków jamy ustnej pacjentów.

W porównaniu z konwencjonalnymi wyciskami, wycisk pobrany za pomocą skanera jest przede wszystkim szybszy, ale też mniej traumatyczny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pacjentów zmagających się z odruchem wymiotnym – pobieranie wycisku z zastosowaniem łyżki i masy bywa dla nich przykrym doświadczeniem, a w niektórych przypadkach jest to wręcz niemożliwe.

Skaner wewnątrzustny pozwala na wykonanie szeregu prac z dziedzin takich jak protetyka, chirurgia czy ortodoncja.

W protetyce za pomocą skanera możemy wykonać wszystkie prace takie jak:

inlay,

onlay,

licówki,

mosty,

korony,

protezy zębowe różnego rodzaju,

łączniki indywidualne.

W chirurgii skaner wykorzystywany jest przede wszystkim w połączeniu z trójwymiarowym obrazem kości, uzyskanym dzięki tomografii stożkowej CBCT. Połączenie to daje lekarzowi pełen obraz anatomicznych warunków panujących w jamie ustnej pacjenta. Jest to niezwykle pomocne w przypadku planowania leczenia implantologicznego lub implanto-protetycznego.

W ortodoncji, lekarze ortodonci wykorzystują go głównie do analizy uzębienia oraz planowania procedur leczenia wady zgryzu. Podobnie jak w przypadku protetyki, jego zastosowanie pozwala uniknąć stosowania u pacjenta klasycznych wycisków.

Tempo pracy skanera jest na tyle wysokie, że w ciągu minuty obraz jest dostępny na ekranie komputera. Precyzja urządzenia jest niezależna od umiejętności lekarza, jak miało to miejsce w przypadku wycisków konwencjonalnych. Jego czułość daje nam pełną gwarancję tego, że obraz jamy ustnej odzwierciedli nawet te najmniejsze detale. Stanowi to na swój sposób formę „protetycznego zabezpieczenia”, które pozwala na uniknięcie błędów na każdym kolejnym etapie pracy. Skan jamy ustnej w formie cyfrowej daje też szansę na wykonanie konsultacji z innym lekarzem, praktycznie natychmiast. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w wielu przypadkach znacznie przyspiesza to procedury lecznicze. Skan to także natychmiastowa możliwość konsultacji z laboratorium protetycznym.

Skaner to także ochrona środowiska – przez zmniejszenie ilość wykorzystywanych silikonów do pobrania wycisków czy gipsów do odlania modeli.