Palenie papierosów a jama ustna


Palenie papierosów –  o zgubnym wpływie na zdrowie jamy ustnej słów kilka.

Zaczyna się niewinnie. Papieros do kawy, chwila relaksu, niewinny dymek dla towarzystwa …..  i nie wiadomo kiedy, bo całkiem niepostrzeżenie stajemy się niewolnikami niebezpiecznego nałogu. O tym, że palenie papierosów może być przyczyna wielu chorób możemy przeczytać na pudełku papierosów , jednakże informacje, jakie spustoszenia w jamie ustnej powoduje dym papierosowy jest dla wielu osób niemiłym zaskoczeniem, choć nie powinno to nikogo dziwić – przecież to jama ustna pierwsza kontaktuje się z dymem papierosowym.  Dym papierosowy zawiera ponad 4000 substancji chemicznych w postaci cząsteczek lub  gazowych, z których wiele ma działanie toksyczne, podrażniajace, kancerogenne. Wypalenie jednego papierosa przez kobiete ciężarną powoduje przyspieszenie akcji serca płodu o 39 uderzeń na minutę. Wypalanie jednej paczki dziennie to 3,650 paczek w ciągu 10 lat, czyli 73,000 papierosów , tworzą one linię o długości 6,2 km i dostarczają naszym płucom ok. 1 kg smoły.

Nałóg palenia traktowany jest jako poważny czynnik ryzyka chorób zapalenia przyzębia.

papierosy

Większość ludzi doskonale wie o tym, że palenie tytoniu zagraża ich płucom, sercu oraz że zwiększa ryzyko nowotworu. Rzadko natomiast są świadomi tego, że konsekwencją nałogu palenia papierosów może być utrata zębów. Nałogowe palenie tytoniu powoduje niedobór witaminy C w organizmie – przyczyną jest kruchości szkliwa i zmiany w miazdze zęba, sprzyja  to także próchnicy zębów. Wszyscy wiedzą, bo jest to widoczne gołym okiem, że zęby u palaczy są przebarwione, żółtawe lub brązowe –  powoduje to osad na zębach o szarym lub czarnym zabarwieniu, który jest trudny do usunięcia, gdyż wchodzi w powierzchowne warstwy szkliwa. Odkładanie się kamienia nazębnego przyczynia się do występowania ostrych i przewlekłych chorób przyzębia, dziąsła ulegają rozpulchnieniu i mogą  krwawić. Stan taki skutecznie podtrzymuje istniejący kamień nazębny, pozostałości dymu tytoniowego, osad. Dym papierosowy i  zmiany zapalne powodują nieprzyjemny zapach z ust, co nie jest obojętne dla otoczenia, ma wpływ na występowanie raka wargi i języka, ponieważ produktami spalania tytoniu są węglowodory rakotwórcze. Możliwość zachorowania na raka lub pojawienia się stanów przedrakowych wargi jest 3 razy większa u palaczy niż u niepalących. Możliwość zachorowania na raka jamy ustnej jest aż 18-krotnie większa niż u osób, które nie palą. Nikotynizm sprzyja powikłaniom po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej,  powoduje często dolegliwości ze strony języka, a mianowicie uczucie palenia, pieczenia, nadmiernej suchości, a nawet ból. Wszystko to może być dokuczliwe,  na co dzień obniża odczucia smakowe, jest przyczyną przewlekłych zapaleń błony śluzowej jamy ustnej, które występują przy długotrwałym paleniu tytoniu. Taka błona śluzowa jest bardziej podatna na różne mikrourazy i dlatego u palaczy, częściej niż u osób niepalących, występują nadżerki i owrzodzenia.

Palenie papierosów będzie zawsze przeszkodą w osiągnięciu ładnego wyglądu. Zęby przebarwione plamami nikotyny, pokryte kamieniem, żółte palce, nieświeży oddech ( brrrr). Nawet najlepsze perfumy nie zabiją zapachu tytoniu. Nasz zespół  jest zaangażowany w edukację Pacjenta na temat szkodliwości palenia papierosów oraz złego wpływu nikotynizmu na powodzenie leczenia stomatologicznego. Bywa, że podczas instruktażu w Gabinecie Higieny Jamy Ustnej konieczne jest bezpośrednie zachęcanie Pacjenta do porzucenia tego niezdrowego nawyku.

Rzuć palenie – odzyskaj piękny uśmiech!