Protezy szkieletowe i acetalowe


Protezy częściowe ruchome

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe są jednymi z najlepszych protez ruchomych. Metalowe klamry można zastąpić klamrami acetalowymi (protezy acetalowe) lub poprzez zastosowanie precyzyjnych elementów retencyjnych wyeliminować (protezy szkieletowe bezklamrowe) jednakże nie w każdym przypadku jest to możliwe. Protezy szkieletowe przenoszą siły żucia wzdłóż długiej osi zęba.

Szkielet

Protezy acetalowe

Protezy acetalowe stanowią alternatywę dla klasycznych protez szkieletowych wykonanych z metalu. W odróżnieniu od nich wykonane są z acetalu – materiału termoplastycznego o wysokiej homogenności, odpornego na zginanie, dzięki temu są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Podobnie jak klasyczne protezy szkieletowe mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł Pacjenta. Dzięki temu ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe w porównaniu do zwykłych protez akrylowych. Mogą być w całości wykonane z acetalu lub posiadać tylko klamry acetalowe (kosmetyczne).

acetal2

Zapraszamy na konsultacje na której przedstawimy możliwe zastosowanie różnych uzupełnień protetycznych u danego pacjenta.

Opracowanie: lek. stom. Łukasz Balcerzak