Nowotwór – co to takiego, czy należy się bać?
Rak czy nowotwór to wiele schorzeń spowodowanych nieprawidłowym rozrastaniem się komórek. Czasami komórki rosną poza kontrolą, dzielą się i tworzą skupiska zwane guzami. Fakty na temat raka jamy ustnej.
Rak jamy ustnej obejmuje jedynie 3% wszystkich rodzajów nowotworów. Poddaje się leczeniu, kiedy jest wykryty odpowiednio wcześnie przez dentystę. Jeżeli jest niezwłocznie poddany leczeniu, istnieje bardzo duża szansa zażegnania problemu na wczesnym etapie. Ponad 90% wszystkich postaci raka jamy ustnej to nowotwory podstawno komórkowe, które rozwijają się w wyściółce czy pokryciu jamy ustnej, warg, języka oraz gardła. Nowotwór ten może też rozprzestrzenić się na węzły chłonne oraz do szyi.
Oznaki, objawy i wczesne wykrywanie
Najpowszechniejszą oznaką raka jamy ustnej jest owrzodzenie, które się nie goi i łatwo krwawi. Narośl albo zgrubienie w ustach bądź białe plamy utrzymujące się dłużej niż przez dwa tygodnie, trudności w żuciu i połykaniu oraz niemożność swobodnego poruszania językiem również mogą stanowić oznaki nowotworu jamy ustnej. Dentyści wykrywają raka jamy ustnej podczas badań rutynowych. Polskie Towarzystwo d/s Nowotworów zaleca wykonywanie przeglądu stomatologicznego co 6 do 12 miesięcy. Prześwietlenia rtg stanowią jedyną drogę możliwości sprawdzenia przez Twojego dentystę, czy w szczękach bądź pod powierzchnią dziąseł nie znajdują się ewentualne guzy. Nasza klinika posiada sprzęt do wykonywania zdjęć RTG firmy Carestream Dental. Pozwala on na prześwietlenia jamy ustnej nie tylko w technologii 2D ale także w technologii CBCT 3D. Więcej na ten temat przeczytasz w dziale Klinika – Diagnostyka RTG.
Ochrona przed rakiem jamy ustnej .
Nie zażywaj tytoniu w żadnej formie. Nie pal papierosów, cygar czy fajki i nie żuj tytoniu ani nie wdychaj tabaki. Jeżeli pijasz alkohol, pij tylko z umiarem . Unikaj wystawiania się na silne bezpośrednie działanie słońca. Osoby zmuszone przebywać na słońcu powinny stosować preparaty z filtrami i nakładać je często. Zadbaj o regularne badania stomatologiczne. Wszelkie wyszczerbione zęby czy podrażniające protezy powinny zostać doprowadzone do porządku. Jakakolwiek biała plamka, narośl albo łuskowatość na wargach bądź w ustach utrzymująca się ponad dwa tygodnie powinna zostać obejrzana przez lekarza.
Jeżeli masz pytania lub wątpliwości, co do stanu swojej jamy ustnej, skontaktuj się ze swoim dentystą.
Opracowanie: lek. stom. Łukasz Balcerzak