Profilaktyka – dlaczego to takie ważne?


Profilaktyka

Twoje zęby powinny Ci służyć przez całe życie! Regularne zabiegi profilaktyczne mogą pomóc Ci w utrzymaniu zdrowych zębów przez długie lata Twój lekarz stomatolog zaleca wizyty kontrolne zależnie od stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta. Wizyty te są ważne z wielu względów:

– Próchnica zębów.

– Wczesne wykrycie próchnicy pozwala na wczesne leczenie zęba nie pozwalające na dalsze niszczenia tkanki.

– Wczesne wykrycie próchnicy jest możliwe poprzez dokładny przegląd jamy ustnej i wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, jeżeli zaistnieje jego konieczność.

Pamiętaj także o prawidłowym szczotkowaniu zębów oraz stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej.

W utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej polecamy także stosowanie irygatorów wodnych WATERPIK

Choroba przyzębia

Regularne wizyty pozwolą zdiagnozować i leczyć chorobę przyzębia we wczesnych stadiach, nie dopuszczając do nieodwracalnych zniszczeń.

Osobista Higiena Jamy Ustnej

Twoja higiena w domu jest bardzo ważna w prewencji chorób jamy ustnej. Twój dentysta wskaże najlepszą metodę szczotkowania, zaleci odpowiednią pastę czy płukankę, zweryfikuje Twoje umiejętności i oceni higienę jamy ustnej. Pamiętaj, szczotkowanie zębów to nie wszystko, pamiętaj także o czyszczeniu języka!

Uzębienie w czasie rozwoju dziecka.

Regularne wizyty u lekarza stomatologa są szczególnie ważne dla dzieci. Dentysta oceni kondycje zębów mlecznych i wyrzynających się zębów stałych. Wczesne wykrycie wad ortodontycznych pozwala na szybkie ich leczenie przy zastosowaniu prostych aparatów czy ćwiczeń. Im później zauważona wada tym leczenie jest trudniejsze i kosztowniejsze.

Protezy

Nawet, jeżeli nie posiadasz już swoich zębów wizyty u lekarza są bardzo ważne. Z czasem użytkowania protez podłoże zmienia się i protezy przestają pasować. Nieodpowiednie protezy mogą prowadzić do wystąpienia odleżyn, nie pozwalają na prawidłowe żucie i mowę. Regularne wizyty u stomatologa pozwolą na wczesne wykrycie wad protezy, a także zbadanie błony śluzowej jamy ustnej.
Nowotwory jamy ustnej

Nowotwory występujące w jamie ustnej najczęściej są bezbolesne, dlatego pacjenci są nieświadomi ich posiadania. Większość z nich wykryta we wczesnym stadium jest uleczalna. Dlatego tak ważne jest badanie profilaktyczne błony śluzowej jamy ustnej, języka i gardła.

Dlaczego ważne jest regularne, profesjonalne oczyszczenie zębów?

Jeżeli płytka nazębna nie jest usuwana regularnie – twardnieje i tworzy się kamień nazębny. Kamień nazębny jest nie tylko główną przyczyną chorób przyzębia, ale także przyczynia się do rozwoju próchnicy. Kiedy płytka nazębna stwardnieje nie można jej usunąć przy pomocy szczoteczki do zębów. Może to zrobić stomatolog lub higienistka przy użyciu odpowiednich narzędzi ręcznych lub aparatu ultradźwiękowego.

Dlaczego wykonuje się zdjęcie rentgenowskie?

Zdjęcie rentgenowskie jest pomocą diagnostyczną w wykrywaniu próchnicy, nieprawidłowości rozwojowych i zmian toczących się w kości, które są niewidoczne w jamie ustnej.4

Jak często należy poddać się badaniom kontrolnym?

Dokładne badanie stomatologiczne jest zwykle zalecane co 6 miesięcy. Lecz lekarz może zalecić krótszy lub dłuższy okres w zależności od stanu jamy ustnej. Nadwrażliwość zębiny.

Nadwrażliwością zębiny określamy występowanie nadmiernego bólu wywołanego nieszkodliwymi bodźcami czuciowymi. W prawidłowo zbudowanym zębie, zębinę pokrywa gruba warstwa szkliwa, cement korzeniowy i dziąsło. Kiedy wystąpi starcie lub zniszczenie szkliwa (ubytki przyszyjkowe, płytka próchnica zębów, miejsce przylegania klamer protez) lub recesja dziąseł w następstwie parodontozy, zębina jest pod bezpośrednim wpływem bodźców termicznych (zimno, ciepło) chemicznych (słodkie, kwaśne) i mechanicznych (szczotkowanie zębów, zgłębnikowanie). Rezultatem jest kłujący lub tępy ból trwający niekiedy kilka godzin.
Co czwarta osoba po 30 roku życia doświadcza nadwrażliwości zębiny. Istnieje wiele metod leczenia nadwrażliwości. Mogą to być leki działające ogólnie i/lub miejscowo. W gabinecie stomatologicznym stosuje się środki do wcierania i nakładania na wrażliwą zębinę.

W efektywności leczenia mają znaczenie nawyki higieniczne i dietetyczne pacjenta. Częste spożycie owoców cytrusowych, soków z owoców cytrusowych, napojów gazowanych może przyczynić się do utraty szkliwa, cementu korzeniowego i otwierania się kanalików zębinowych. Nie należy szczotkować zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnych posiłków, gdyż może to zwiększyć utratę tkanki.
Należy zwrócić szczególną uwagę na usuwanie płytki nazębnej, gdyż stany zapalne dziąseł przyczyniają się do powstawania chorób przyzębia i odsłaniania wrażliwych miejsc około-szyjkowych zęba. Na rynku istnieją pasty zawierające środki znoszące nadwrażliwość zębiny. Twój lekarz doradzi Ci odpowiednią.

Niestety zabiegi znoszące nadwrażliwość muszą być powtarzane. Jak dotąd nie wynaleziono całkowicie skutecznego leku trwale znoszącego nadwrażliwość.

Więcej informacji dotyczących zagadnień ujętych w niniejszej broszurze możecie Państwo zasięgnąć bezpośrednio w naszym gabinecie.

Opracowanie: lek. stom. Łukasz Balcerzak