Informacja dla nowych użytkowników protez zdejmowanych


Przekazujemy kilka ważnych informacji dla osób użytkujących protezy:

1. Pierwsze kilka tygodni. Nowe protezy zawsze wydają się dziwne zaraz po założeniu w ustach. Konieczne będzie kilka-kilkanaście dni albo nawet kilka tygodni, ażeby się do protez przyzwyczaić.

2. Bolesne punkty. Bardzo prawdopodobne, że w ustach pojawi się klika bolesnych punktów po około 24 godzinach od pierwszego założenia nowych protez. Należałoby ustalić pierwszą wizytę na korekty oraz następną jakieś 7 dni później, co zazwyczaj wyeliminuje wszelkie inne bolesności. Pamiętaj iż wszystkie wizyty korygujące protez wykonanych w naszym gabinecie są bezpłatne.

3. Gryzienie i żucie. Nowy „zgryz” albo zwarcie nie będzie wygodne przez okres paru dni. My dopasujemy powierzchnie kontaktu zębów po 24 godzinach i ponownie po około tygodniu od czasu, kiedy protezy „ułoży się na miejscu.

4. Czyszczenie protez – i jamy ustnej. Twoje nowe protezy częściowe można łatwo czyścić za pomocą szczotki do protez oraz pasty do zębów. Szczególnej dokładności wymagają części protezy mające jakikolwiek kontakt z zębami naturalnymi. Zarówno protezy, jak i zęby muszą być utrzymywane w czystości każdego dnia, ażeby zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy wtórnej. Używaj pasty z zawartością fluoru. Do protez stosowne są też specjalne płyny do zanurzania. Szczotkuj dziąsła normalną szczoteczką do zębów raz dziennie w celu ich wzmocnienia i oczyszczenia. Na noc protezy można pozostawiać w ustach albo wyjmować, w zależności od indywidualnych upodobań. Jeżeli protezy wyjmuje się na noc, wówczas należy je przechowywać w roztworze wody z płukanką do ust.

5. Przyszłość. Twoje kości szczęk i dziąsła się kurczą o ok. 0,8 mm na rok, jeżeli brakuje Ci zębów. To jedna z głównych wad przy noszeniu protez. Z powodu tego obkurczenia powinno się zaplanować dokonywanie u nas kontroli protez i tkanek jamy ustnej przynajmniej raz na sześć (6) miesięcy. Będziemy Cię powiadamiać, kiedy podścielenie protez jest konieczne. Noszenie źle przylegających protez przez zbyt długi czas bez dopasowania może powodować duże zaniki kości i bardzo poważne schorzenia jamy ustnej.

Opracowanie: lek. stom. Łukasz Balcerzak