Tymczasowe korony lub mosty


Korona tymczasowa ma służyć jedynie na okres wykonywania dla Państwa korony docelowej. Kolor ani kształt plastikowej korony tymczasowej nie przypomina w żaden sposób korony ostatecznej (docelowej).

Kształt i wielkość: Korony tymczasowe są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta, ale w żaden sposób nie będą przypominać korony ostatecznej, która już z pewnością jest wykonywana specjalnie dla Państwa. Nadwrażliwość zęba: Państwa korona tymczasowa pomoże zapobiegać nadwrażliwości oszlifowanego zęba. Nie pasuje ona jednak w ustach tak, jak będzie to przypadku korony docelowej, mogą więc Państwo zauważyć nadwrażliwość na ciepło, zimno czy słodycze, odczucia, jakich nie będziecie mieć, kiedy Wasza wykonana na specjalne zamówienie korona docelowa będzie na miejscu.

Oto kilka innych rzeczy które powinniście Państwo wiedzieć o swojej koronie tymczasowej :

1. Cement tymczasowy wymaga około 10- 30 minut (pół godziny) na zestalenie się Proszę nie żuć przez ten czas.

2. Pewne pokarmy będą się kleić do korony tymczasowej Dlatego proszę powstrzymać się od gumy do żucia czy innych słodyczy bądź pokarmów mogących przyklejać się do korony – albo nawet ją ściągnąć.

3. Korony tymczasowe nie są wytrzymałe. Czasami mogą pęknąć lub ulec rozłamaniu bądź spaść. Gdyby przytrafiło się to Państwu, proszę skontaktować się z nami niezwłocznie, przynieść ze sobą koronę, a my ją ponownie osadzimy albo wymienimy. Gdyby nie mieli Państwo możliwości skontaktowania się z nami, proszę udać się po prostu do apteki i nabyć Fixodent. Osądźcie koronę tymczasową na FixDdent, który ją zabezpieczy na miejscu do czasu, kiedy będziecie mogli się z nami skontaktować.

4. Proszę nie trzymać korony tymczasowej poza jamą ustną. Bez korony tymczasowej zęby Państwa mogą ulec przemieszczeniu, a wówczas korona docelowa może nie pasować.

5. Proszę nie szczotkować ani nie nitkować zbyt energicznie wokół korony tymczasowej. Proszę pamiętać, że ważne jest utrzymanie tego obszaru w czystości – ale przy zachowaniu ostrożności.

Opracowanie: lek. stom. Łukasz Balcerzak