Nowe protezy – postępowanie


1. Odleżyny i otarcia mogą pojawić się pod nowymi protezami. Proszę nie docinać ani nie doszlifowywać protez, my je dopasujemy. Jeżeli bó1 utrzymuje się dłużej niż jeden dzień, proszę wrócić do gabinetu z założonymi protezami, co najmniej od 8 godzin poprzedzających godzinę wizyty, tak żebyśmy mogli znaleźć to bolesne miejsce i protezy dopasować.

2. Prosimy nie przecinać protez, są sztuczne. Mając drewnianą nogę, nie liczyłoby się na przebiegnięcie półtora kilometra w cztery minuty, tak, więc spokojnie powoli opanuj użytkowanie swoich nowych zębów. Nikt nie jest w stanie nauczyć Ciebie, jak nosić nowe protezy. Opanowanie najlepszej techniki żucia trochę potrwa. Okres adaptacji do nowych uzupełnień protetycznych wynosić może nawet do 2 tygodni.

Proteza

Mówienie i jedzenie na początku będzie trudne. Będziesz mieć wrażenie ust pełnych wody (Śliny), a język będzie sprawiać wrażenie uwięzionego.

Proszę nie próbować spożywać soczystych steków, surowych jajek, kukurydzy z kolby i tym podobnych przez kilka pierwszych tygodni. Stopniowo proszę przechodzić z miękkiego pożywienia na twardsze, ale unikać kleistego pożywienia.

corega TABL

Prosimy utrzymywać protezy w czystości, ażeby zapobiegać przebarwieniom i przykremu oddechowi. Proszę szczotkować je przynajmniej dwa razy dziennie (trzymając w rękach) W nocy protezy można trzymać w ustach albo wyjęte, w zależności od własnych upodobań. Jeżeli protezy są poza jamą ustną, proszę je przechowywać w roztworze wody i płukanki do ust.

protefix

Nie zalecamy klejów do protez. Kiedy protezy staną się luźne (jama ustna kurczy się – proteza nie ulega zmianie), Sugerujemy unikanie wszelkiego typu podściółek dostępnych w aptece, jako że ich stosowanie może spowodować nieodwracalne uszkodzenia w jamie ustnej. Najlepiej proszę zwrócić się do dentysty o podścielenie protezy, Jeśliby proteza pękła, złamała się albo powstał odprysk, proszę pojawić się w gabinecie ze wszystkimi jej częściami. Zazwyczaj jesteśmy w stanie ją naprawić. Nie wolno nosić złamanych protez w jamie ustnej! Wygładzają się wtedy kontury złamania i nie będziemy jej w stanie złożyć.

Opracowanie: lek. stom. Łukasz Balcerzak