Usuwanie białych plamek z zębów (ICON)


ICON2Istnieje wiele powodów obecności białych, brunatnych, szarych czy pomarańczowych plamek, które pojawiają się na powierzchni zębów. W niektórych przypadkach powodem jest dziedziczenie, papierosy, kawa i herbata również mogą powodować takie powierzchniowe plamki. Udowodnione działanie przebarwiające ma tetracyklina, a plamki mają tu kolory od żółtego przez pomarańczowy do brunatnego i niebieskoszarego (tetracyklina przyjmowana pomiędzy okresem 4 miesięcy przed narodzinami a wiekiem 9 miesięcy często może działać na zęby mleczne – a jeśli przyjmowana jest w okresie pierwszych 9 lat życia, może mieć wpływ na plamistość powierzchni zębów stałych).

Niezależnie od ich źródła, plamki te są nieładne (szpecące), ale mogą być usuwane na jeden bądź kilka poniższych sposobów:

Mikroabrazja: do usuwania niewielkiego obszaru przebarwienia struktury zęba najbardziej zachowawczą metodą stanowi roztwór Sciemy. Mikroabrazja jest bezbolesna (niewymagająca znieczulenia) i zazwyczaj bardzo szybka, relatywnie niedroga i daje trwały skutek. Jeżeli sposób ten jest odpowiedni do rodzaju wierzchnich plamek na Twoich zębach, wówczas doradzimy jej zastosowanie.

Uzupełnienia/odbudowy: plamki albo przebarwienia schodzące głębiej mogą zostać wyeliminowane w drodze wykonania małych uzupełnień i odbudowy.

Licówki/przyklejanie: jeżeli przebarwienia są liczne lub sięgają bardzo głęboko, do powierzchni zębów w celu zamaskowania tych plamek można przytwierdzać wykonane na indywidualne zamówienie płatki z plastiku czy porcelany nazywane licówkami. Licówki dają doskonały wygląd i mają co najmniej kilkuletnią trwałość, ale trzeba uważać podczas gryzienia. Niefortunne nagryzienie czegoś twardego grozi odpryśnięciem licówki. Polecamy wyjście od zachowawczej mikroabrazji, jeśli to możliwe. Jeżeli powiedzie się tutaj, dodatkowe zabiegi być może nie będą konieczne. Jeśli plamki czy przebarwienia są bardzo głębokie, w ostateczności zalecone zostaną licówki lub korony.

Infiltracja próchnicy ICON

Stosowanie specjalistycznych preparatów ICON – leczenie próchnicy przez infiltracje – jest to nowatorka leczenia białych przebarwień na zębach, lecz nie u każdego może być stosowana. Zapraszamy na konsultacje stomatologiczną. Icon oferuje nowe podejście do przeciwdziałania próchnicy początkowej bez utraty zdrowych twardych tkanek zęba – podczas jednej lub kilku wizyt bez borowania i bez znieczulenia. Inteligentne zasady: „infiltrant” bardzo płynną żywica, przenika do próchnicy szkliwa dzięki siłom kapilarnym i blokuje drogi dyfuzji do próchnicy kwasom kariogennym, zamykając początkową próchnicę w trudno dostępnych obszarach proksymalnych i powierzchniach gładkich zębów.

UWAGA: Przebarwienia pochodzące od palenia tytoniu, spożywania kawy i herbaty są zazwyczaj powierzchniowe i zostaną usunięte przez higienistkę przy okazji rutynowego zabiegu czyszczenia zębów, który powinno się powtarzać co 6 miesięcy.

Opracowanie: lek. stom. Łukasz Balcerzak