Prześwietlenia zębów – RTG


Jeżeli myślisz, ze nie możesz sobie pozwolić na rtg tym razem, pomyśl tylko, czy możesz sobie pozwolić, żeby je pominąć…..

Obok spożywania tytoniu, picie więcej niż 90 ml alkoholu dziennie (2 piwa tygodniowo) stawia Cię w grupie podwyższonego ryzyka nowotworu jamy ustnej.

Około 1 na 2 osoby ze zdiagnozowanym nowotworem jamy ustnej przeżyje 5 lat. we wczesnych stadiach nowotwór jamy ustnej jest zazwyczaj bezbolesny.

To idealny moment dla Twojego dentysty na stwierdzenie stanu rakowego w zwykłym badaniu lub przy pomocy prześwietlenia. Bez regularnych rtg jamy ustnej nic dziwnego, że do czasu wykrycia nowotwór narósł, może się nawet rozprzestrzeniać i szanse przeżycia spadają.

Towarzystwo d/s Nowotworów zaleca przegląd stomatologiczny, co 6 miesięcy. Również, wg Towarzystwa d/s Nowotwor6w. „Większość medycznych i stomatologicznych urządzeń rtg jest przystosowana do pracy przy możliwie najniższych dawkach promieniowania, co nie odbywa się kosztem jakości obrazu.” Prześwietlenia stomatologiczne stanowi jedyną drogę umożliwienia Twojemu dentyście sprawdzenia, czy w Twoich szczękach i poniżej linii dziąseł nie tworzą się guzy.

Zdjęcia RTG są także ważnym elementem leczenia endodontycznego! To dzięki nim możemy zobaczyć ile ząb ma korzeni a zarazem kanałów, czy kanały są proste czy zakrzywione, czy występują zmiany okołowierzchołkowe, jak jest opracowany kanał i po zakończeniu leczenia zobaczyć jak został wypełniony kanał korzeniowy.

Pamiętaj także o tym iż co kilka lat warto wykonać zdjęcie Pantomograficzne wszystkich zębów. Pozwoli to określić stan uzębienia oraz otaczających je tkanek. Nasza klinika dysponuje najnowocześniejszym systemem radiografii cyfrowej DIGORA OPTIME stosowanym w stomatologii do wykonywania zdjęć małoobrazkowych (punktowych) a także sprzęt do wykonywania zdjęć Panoramicznych, Cefalometrycznych, CBCT w technologii 3D (więcej w dziale Klinika – Diagnostyka RTG).

Carestream CBCT

Opracowanie: lek. stom. Łukasz Balcerzak