Postępowanie po usunięciu zęba i zabiegu chirurgicznym


Ważne jest szczegółowe dbanie w jamie ustnej o miejsce, gdzie przeprowadzony został zabieg chirurgiczny. Proszę postępować zgodnie z poniższymi zaleceniami:

1 Zagryzać gazik przez co najmniej 30 minut (pół godziny), aby zatamować jakiekolwiek krwawienie. Jeżeli krwawienie utrzymuje się, wymienić gazik i kontynuować uciskanie.

2. Przez co najmniej 24 godziny: nie palić nie pić przez słomkę/rurkę, nie pić alkoholu, napojów gazowanych ani napojów gorących nie wydmuchiwać nosa nie spluwać nadmiernie

Każda z tych czynności może spowodować przemieszczenie się z miejsca naturalnego skrzepu powstającego w miejscu zabiegu, powodując w takim przypadku zjawisko „suchego zębodołu” i wystąpienie niepotrzebnego bólu. (Gdyby do tego doszło, proszę zatelefonować do nas, aby móc się zobaczyć z lekarzem możliwie prędko)

3. Zachowywać dietę miękką przez resztę dnia – pokarmy jak ciepła zupa, lody, koktajle mleczne (proszę pamiętać: żadnych słomek/rurek) itp.

4. Jeżeli ból, dyskomfort czy krwawienie utrzymuje się albo pogarsza, proszę zatelefonować do nas w celu umówienia się na kontrolę.

5. Jeżeli zostały zalecone medykamenty, proszę je przyjmować zgodnie z instrukcjami. Jeżeli posiada się w domu leki przeciwbó1owe ( np. Ibuprom, Ibuprofen, Mefacit, Panadol), można je stosować zgodnie z zaleceniami.

6. Nazajutrz rano proszę zacząć delikatne płukanie ciepłą wodą z solą (1/4 łyżeczki soli na filiżankę wody), co cztery (4) godziny przez dwa (2) dni, lub stosować płyn Eludril lub Alfa Implant.

7. Jeżeli wynikną jakieś problemy albo pytania, proszę zatelefonować do gabinetu 63 242-85-74 lub 63 244 9090

Opracowanie: lek. stom. Łukasz Balcerzak