Endodoncja (leczenie kanałowe)


Przed wieloma laty chory lub zniszczony ząb był usuwany. Współczesne techniki stomatologiczne pozwalają na uratowanie zębów nawet bardzo silnie zniszczonych. Najbardziej powszechną metodą jest leczenie kanałowe określane w terminologii stomatologicznej leczeniem endodontycznym. Leczenie kanałowe jest niezbędne, kiedy miazga zęba, czyli tkanka zawierająca między innymi sieć naczyń krwionośnych i nerwów, jest chora lub uszkodzona. Choroby tkanki miazgowej mogą być spowodowane różnymi szkodliwymi czynnikami. Najczęstszą przyczynę zmian w miazdze stanowi próchnica zębów. Bakterie z głębokich ubytków mogą spenetrować miazgę i wywołać jej zakażenie. Także uraz zęba może spowodować przerwanie naczyń i zniszczenie nerwów. Złamany lub pęknięty ząb może być spenetrowany przez bakterie naturalnie żyjące w jamie ustnej. Mechaniczne przeciążenia (niedopasowane wypełnienia, protezy, wady zgryzu) też mogą wywołać choroby miazgi. Także zaawansowane choroby przyzębia mogą być przyczyną infekcji miazgi zęba.

Leczenie kanałowe zęba przeprowadza się w zależności od rodzaju zakażenia na jednej lub kilku wizytach.

Powyższe sytuacje mogą doprowadzić do silnego bólu zęba, lub powolnego pogorszenia bez objawów bólowych. W każdym przypadku ząb powinien być leczony kanałowo – inaczej będzie utracony.

Na czym polega leczenie kanałowe? W pierwszej fazie leczenia tkanka miazgowa jest usuwana z komory i kanałów korzeniowych. Następnie oczyszcza się dokładnie komorę i kanały korzeniowe. Uprzednio robi się niewielki otwór w koronie zęba. (Jeżeli doświadczasz silnego bólu zęba zabieg ten daje zwykle wielką ulgę). Jeżeli lekarz stosuje nowoczesne metody leczenia zabieg zwykle wymaga jednej wizyty, ale w trudnych przypadkach może wymagać 2 lub 3 wizyt. W szczególnie skomplikowanym leczeniu kanałowym może zdarzyć się konieczność leczenia pod mikroskopem. Kiedy lekarz jest pewien że ząb jest wolny od infekcji wypełni kanały i komorę zębową materiałem który zapobiegnie ponownemu wniknięciu bakterii do wnętrza zęba. Jeżeli infekcja jest bardzo poważna twój lekarz może zalecić antybiotyk. Jeżeli cysta lub infekcja zajęła dużą przestrzeń wokół wierzchołka korzenia może okazać się konieczne chirurgiczne usuniecie zmiany. Zabieg ten nazywamy resekcją wierzchołka korzenia zębowego (apikoektomia). Wymagane jest wykonanie zdjęcia radiologicznego przed leczeniem by określić stan tkanek otaczających ząb, w trakcie leczenia by ocenić długość kanałów korzeniowych i po zabiegu by skontrolować prawidłowe wypełnienie kanału lub kanałów. Kiedy to jest wykonane, zewnętrzna część zęba musi być odbudowana. Niekiedy niezbędne jest wzmocnienie zęba poprzez wkład koronowo-korzeniowy (potocznie zwanym ćwiekiem lub wkrętem). Następnie koronę zęba odbudowuje się wypełnieniem amalgamatowym lub kompozytowym, złotym lub porcelanowym inlayem, lub koroną porcelanową lub metalową.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne? Większość zabiegów może być wykonana bez znieczulenia miejscowego. Jeżeli Twój lekarz przewidzi możliwość pojawienia się bólu wykona znieczulenie miejscowe. Czasami występuje przejściowe podrażnienie tkanek otaczających leczony ząb. Zwykle jest ono na tyle słabe, że przyjęcie leku przeciwbólowego dostępnego w aptece bez recepty np. aspiryny kontroluje ból. Jeżeli wystąpi obrzęk, lub silny ból należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy leczenie kanałowe jest kosztowne? Koszt leczenia kanałowego jest zwykle mniejszy aniżeli protetyczne uzupełnienie brakującego już zęba. A jakiekolwiek uzupełnienie protetyczne nie zastąpi Twojego naturalnego zęba. Koszt leczenia zależy od złożoności leczenia i ilości kanałów w leczonym zębie. Zęby sieczne i kły posiadają jeden kanał, przedtrzonowe jeden lub dwa, a zęby trzonowe trzy lub cztery kanały. Leczenie może być droższe jeżeli zajdzie konieczność leczenia kanałowego zęba pod mikroskopem. Odbudowa korony zęba nie jest wliczana w koszt leczenia kanałowego.

Prawda czy Fałsz?

Ząb po leczeniu kanałowym będzie martwy. Fałsz. Nawet ząb z martwą miazgą jest odżywiany i chroniony poprzez otaczające tkanki.
Ząb po leczeniu kanałowym będzie źródłem infekcji. Fałsz. Dokładnie przeleczony ząb nie będzie źródłem infekcji i nie będzie przyczyną chorób serca, stawów czy innych chorób uprzednio przypisywanych „martwym zębom”.

Ząb zmieni barwę na czarną. Fałsz. Współczesne metody leczenia nie powodują tak silnych przebarwień jak to było w przeszłości. Ząb może ściemnieć nieznacznie, ale i to można skorygować stosując metody wybielające.

Ząb leczony kanałowo w krótkim czasie będzie stracony. Fałsz. Więcej niż 90% leczonych kanałowo zębów pozostaje w jamie ustnej tak długo jak zęby naturalne. Oczywiście jak każdy ząb wymaga okresowej kontroli lekarskiej i higieny ze strony pacjenta.

Więcej informacji dotyczących zagadnienia możecie Państwo zasięgnąć bezpośrednio w naszym gabinecie.

Opracowanie: lek. stom. Łukasz Balcerzak