Wkłady i nakłady (Inlay, Onlay)


Wkłady i nakłady – inlay i onlay

Wkłady i nakłady koronowe (inlay i onlay oraz overlay) to doskonała alternatywa dla dużych wypełnień. W porównaniu ze zwykłym wypełnieniem, inlay i onlay wzmacniają ząb.
Różnica między inlay a onlay?
W obu przypadkach zamiast odbudowywania zębów za pomocą wypełnienia, używa się porcelanowego lub kompozytowego elementu, który zastępuje część korony zęba. W drodze rekonstrukcji zęba za pomocą wkładów i nakładów można uzyskać efekt korony z guzkami i naturalnie ukształtowaną powierzchni żujących. Wkłady i nakłady są o wiele bardziej odporne na ścieranie niż plomby.
Wkład inlay
umieszczany jest na powierzchniach żujących zębów i kontaktuje się on z naturalną koroną zęba min. z dwóch stron.


Nakład onlay
Umieszczany jest na koronie i odtwarza nie tylko powierzchnię żującą, ale także guzki.

Nakład OverLay
Odbudowa obejmuje całe guzki i część powierzchni bocznych zęba, stycznych z zębami sąsiadującymi.

Jak wykonuje się inlay i onlay?
Zarówno inlay jak i onlay jest przygotowywany przez protetyka, podobnie jak korona zębowa. Ząb musi być całkowicie wyleczony. Następnie pobiera się wyciski oraz określa kolor odbudowy przy wykorzystaniu próbnika kolorów. Na podstawie wycisku w pracowni protetycznej przygotowywany jest odpowiednio onlay lub inlay. W oczekiwaniu na przygotowanie wkładu w zębie umieszcza się tymczasowe wypełnienie. Na kolejnej wizycie, po usunięciu tymczasowego wypełnienia, inlay lub onlay jest wklejany w opracowanym ubytku.

Z czego robi się wkłady inlay i nakłady onlay?
Wkłady wykonuje się aktualnie najczęściej z materiału kompozytowego, ewentualnie z porcelany. Tego rodzaju odbudowy protetycznej nie stosuje się raczej w przypadku przednich zębów. Służą one przede wszystkim do rekonstrukcji zębów trzonowych i przedtrzonowych, a więc czwórek, piątek, szóstek, siódemek oraz niekiedy także ósemek. Wkłady inlay i onlay wzmacniają zęby