Wypełnienia kompozytowe kontra amalgamatowe


W naszej klinice B&S – DENT, zapewniamy możliwie najwyższej jakości opiekę stomatologiczną naszym Pacjentom. Obejmuje to wypełnianie ubytków materiałami kompozytowymi, bioaktywnymi, glasjonomerowymi (światło i chemo utwardzalnymi) oraz zawierającymi rtęć wypełnieniami amalgamatowymi. Przeciętny amalgamat to 50% rtęci połączonej z 30% srebra oraz odrobiną miedzi, cyny i cynku.

amalgamat

 

W naszym gabinecie nie polecamy amalgamatów z poniższych powodów:

1 Wypełnienie w kolorze zęba (kompozytowe) jest wytrzymalsze, ponieważ faktycznie wiąże się chemicznie z Waszym zębem. Kompozyt zespaja w jedno wszystkie pozostające ścianki zęba. Z uwagi na to, że amalgamat łączy się tylko mechanicznie z zębem a nie łączy się chemicznie ze strukturą zęba, pomiędzy wypełnieniem a zębem istnieje przestrzeń, która w znaczącym stopniu obniża wytrzymałość zęba. Przestrzeń ta daje dostęp do zęba bakteriom i kwasom, co powoduje dalszy postęp próchnicy

2. Wypełnienia amalgamatowe pod wpływem zmian temperatury rozszerzają się i kurczą tak bardzo, iż w zębie tworzą rodzaj rozsadzającego klina prowadzącego do osłabienia struktury zęba. Z czasem ząb taki w końcu się rozpadnie pękając, a jedyną rzeczą pozostającą w ustach będzie srebrny brzydki kawałek wypełnienia.

B&S – DENT zawsze będzie oferować swoim Pacjentom czołowe technologie poparte troskliwym i profesjonalnym podejściem. Polecimy Wam tylko to, co jest najlepsze dla Waszego zdrowia stomatologicznego i co stosujemy u członków naszych rodzin i u siebie samych.

Opracowanie: lek. stom. Łukasz Balcerzak