Nadwrażliwość zębów


Ból czy mrowienie w zębach, pojawiające się zwłaszcza podczas posiłków, a także w czasie szczotkowania, to najpewniej objaw nadwrażliwości zębów. Taki dyskomfort odczuwa nawet jedna piąta dorosłych. Czym dokładnie jest nadwrażliwość i jak sobie z nią radzić?

Występuje ona najczęściej, kiedy powierzchnia korzeni zębów odsłania się w wyniku cofania się (recesji) dziąseł. Uwidacznia się wtedy zębina i otwierają się kanaliki zębinowe. Te mikroskopijnej wielkości kanaliki zawierają płyn, który przemieszcza się pod wpływem zimna, gorąca, dotyku lub wysokiego stężenia cukrów w jamie ustnej. W rezultacie dochodzi do stymulacji zakończeń nerwowych w miazdze zęba, co objawia się bólem i powoduje dyskomfort.


Przyczyny nadwrażliwości zębów
Nadwrażliwość zębiny może być spowodowana abrazją, czyli nadmiernym ścieraniem zębów i recesją, a zatem cofaniem się dziąseł. Jest to najczęściej wynik zbyt mocnego szczotkowania zębów szczoteczką z twardym włosiem. Ponadto na nadwrażliwość niebagatelny wpływ ma jadłospis. Częste i regularne jedzenie kwaśnych pokarmów i napojów może doprowadzić do erozji szkliwa, co bezpośrednio przekłada się na stopień nadwrażliwości.
Jak pomóc nadwrażliwym zębom?
Jeśli borykasz się z problem nadwrażliwości, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych wskazówek:

  • Szczotkuj zęby min. 2 razy dziennie pasty do zębów   przeznaczoną szczególnie do specjalnej pielęgnacji i ochrony wrażliwych zębów i odsłoniętych szyjek zębowych.
  • Stosuj miękką szczoteczkę, która jest niezwykle delikatna dla Twoich zębów, dzięki bardzo miękkim włóknom.
  • Płucz jamę ustną płynem, który chroni przed wrażliwością zębów, uszczelniając kanaliki zębinowe a dzięki zawartości aminofluorku zwiększa ochronę przed próchnicą.
  • Uważaj na to, co jesz. Unikaj kwaśnych pokarmów i napojów, aby zapobiec wystąpieniu bądź zniwelować istniejącą już nadwrażliwość.
  • Pamiętaj, że po zabiegu wybielania ból może być jeszcze intensywniejszy, dlatego stosuj koniecznie produkty przeznaczone właśnie dla nadwrażliwych zębów.

Uwaga: Nadwrażliwości zębów nie powinno się diagnozować samodzielnie, tylko podczas wizyty u lekarza. Tylko stomatolog jest w stanie stwierdzić, jakie są jej powody i zalecić odpowiednie leczenie (jeśli to koniecznie) a także wytłumaczyć, jak powinny wyglądać zabiegi higieniczne w przypadku zębów wyjątkowo wrażliwych.
W gabinecie stomatologicznym dysponujemy profesjonalnymi preparatami do znoszenia nadwrażliwości zębów które potrafią pomóc.

Jeżeli masz problem który opisaliśmy powyżej przyjdź do nas na konsultację.