Implanty – jakie dają możliwości


Jeżeli straciłeś ząb to nie jest to koniec świata, nie jesteś sam.

Czym są implanty zębowe?

Najprościej mówiąc są to sztuczne korzenie wszczepiane w kość, na których odbudowuje się korony zębów. Implanty są wyjątkowym uzupełnieniem protetycznym z kilku względów:
1. Zapewniają Pacjentowi pełny komfort tak fizyczny jak i psychiczny.
2. Pacjent unika kłopotów związanych klasyczną protetyką (wyjmowanie protez, konieczność szlifowania zębów itp.) Estetyka takiego uzupełnienia jest po prostu znakomita! Doświadczenia lekarzy pokazują również, ze wytrzymałość implantów jest imponująca.


„Najstarszy” implant umieszczono w jamie ustnej ponad 30 lat temu i cały ten czas sprawuje się świetnie.
Implanty nie są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Wymagają one zabiegu chirurgicznego, pacjenci muszą cieszyć się dobrym stanem zdrowia, mieć zdrowe dziąsła i mieć kości szczęk odpowiednie do osadzenia implantów. Ponadto każdy pacjent musi pedantycznie dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać stomatologa.

Implantów nie należy się bać – wkręcenie ich nie powoduje więcej problemów niż usuniecie zęba. W pierwszym etapie lekarz wprowadza implant do kości, następnie zszywa miejsce po zabiegu i czeka kilka miesięcy aż wszczep „zrośnie się” z kością. Dopiero po tym czasie można będzie odbudować na nim koronę protetyczna lub osadzić protezę.

Titanium-Implants

Wskazań do zastosowania implantów jest wiele: od braku pojedynczego zęba po bezzębie całkowite. Plan leczenia zależy od potrzeb własnych pacjenta, decyzji lekarza i możliwości finansowych. Niewiele osób uświadamia sobie fakt, ze koszt wykonania pojedynczego implantu jest porównywalny z kosztem trzypunktowego mostu, a korzyści płynące z takiego leczenia są o wiele większe i trwalsze.

Często pacjenci zdecydowani na leczenie implantami dowiadują się w gabinetach stomatologicznych, ze nie jest ono możliwe do przeprowadzenia ze względu na małą ilość kości lub inne niekorzystne warunki miejscowe. Wtedy trzeba zastosować odpowiednie zabiegi wstępne stymulujące wzrost kości, lub leczenie ortodontyczne pozwalające na uzyskane odpowiedniego miejsca dla implantu.

Implant zębowy jest w rzeczywistości dodatkowym korzeniem z czystego tytanu umieszczonym w kości. Okres gojenia się implantu to 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie można odbudować koronę zęba.

Do umieszczenia implantu potrzebujemy wystarczającej ilości kości. W chwili obecnej dysponujemy pewnymi chirurgicznymi metodami, które pozwalają odtworzyć brakującą kość. Zabiegi rekonstrukcji kości lub plastyka (podniesienie) zatoki są czasami częścią leczenia implantologicznego.

Odbudowa Pojedynczego bądź kilku zębów.
Ponieważ implanty dentystyczne zastępują korzeń zęba i służą jako podbudowa, nowe zęby mocuje sie bezpośrednio na nich. Leczenie takie pozwala na naturalne odtwarzanie brakujących zębów bez integracji w przylegające uzębienie.
Na implantach mocuje się niewielki metalowy sztyft, który pozwala na trwale osadzenie nowej korony przy pomocy cementu dentystycznego lub malej śruby.

implant

Protezy Mocowane Na Implantach
Implanty dentystyczne mogą również służyć do trwałego mocowania częściowych bądź całkowitych protez, tym samym eliminując konieczność stosowania kleju do protez. Pozwala to cieszyć się smakiem potraw, których dotychczas należało unikać. Protezy mocować można na zaczepach belkowych lub kulkowych, umożliwiających zdejmowanie w celu codziennej higieny.

Inne metody leczenia, jak na przykład zastosowanie tradycyjnej korony lub mostu, mogą wymagać spiłowania zdrowych zębów w celu zamocowania protezy.

Konstrukcje stosujące klej do protez bywają niewygodne, a przy tym mogą spadać podczas mówienia lub jedzenia. Należy wówczas całkowicie zrezygnować z niektórych potraw. Ponadto metalowe klamry bywają widoczne, burząc efekt estetyczny.

Implantologia jest dziedzina stosunkowo nowa, dość trudna, ale dającą wspaniale efekty i wielka satysfakcje zarówno dla pacjenta jak i lekarza. Jednym słowem – warto się nią zainteresować

Opracowanie: lek. stom. Łukasz Balcerzak