Korony lub mosty


Uzupełniając brakujące zęby staramy się unikać stosowania ruchomych protez. Znacznie większe poczucie komfortu i wygody można uzyskać wykorzystując implanty lub korony i mosty porcelanowe cementowane na stałe przy wykorzystaniu istniejących zębów -często bardzo zniszczonych!!! W sytuacji, gdy naddziąsłowa część zęba jest zniszczona, uzupełnienia te muszą być poprzedzone wykonaniem wzmocnienia korzenia w postaci wkładów koronowo-korzeniowych.

Korony chronią zęby przed złamaniem i dalszą próchnicą. Zęby uzyskują nie tylko lepszy efekt kosmetyczny, ale przede wszystkim ochronę przed dostępem bakterii chorobotwórczych. Wykonanie korony wymaga częściowego oszlifowania zęba, oczywiście w znieczuleniu miejscowym zapewniającym całkowitą bezbolesność zabiegu. Korony składają się z metalu (który jest wzmocnieniem i znajduje się wewnątrz) oraz z porcelany. Metal jest zupełnie niewidoczny, ponieważ na zewnątrz pokryty jest w całości porcelaną. Najlepszy efekt zarówno kosmetyczny jak i terapeutyczny uzyskuje się wykonując koronę na stopie złota, które daje precyzyjny odlew i ma działanie bakteriobójcze. Precyzyjnie wykonana korona może doskonale funkcjonować nawet kilkadziesiąt lat. W przednim odcinku możliwe jest zastosowanie koron pełnoceramicznych (bez metalu) dających idealny efekt estetyczny. Korekta krzywych czy przebarwionych zębów możliwa jest dzięki zastosowaniu licówek porcelanowych.

crown

Zabiegi profilaktyczne: W celu zapewnienia optymalnej trwałości Twoim uzupełnieniom i zapobiegania próchnicy oraz uszkodzeniu tkanek wspierających, proszę przeprowadzać następujące zbiegi prewencyjne:

-szczotkować i nitkować po jedzeniu oraz przed snem
-stosować płukanki z fluorem, płukać energicznie przez przynajmniej 30 sekund każdego dnia
– stosować przepisany przez naszą placówkę żel z fluorem:
– stosować (irygator Water Pik, szczoteczkę Interplak itp.), według naszych parad.

Wizyty kontrolne: Najbardziej znaczącym powodem usterek protez jest niewystarczająco częste wracanie na przeglądy okresowe. Proszę nas odwiedzać rutynowo w odstępach 6 miesięcy. Często problemy powstające przy omawianych tu uzupełnieniach mogą zostać zauważone na wczesnym etapie i łatwo skorygowane. Oczekiwanie tu przez dłuższy czas może wymagać ponownego wykonania całego uzupełnienia.

Problemy: Proszę do nas przedzwonić niezwłocznie wówczas gdy wystąpi którakolwiek z poniższych okoliczności:

– Uczucie ruchomości albo obluzowania się uzupełnienia.
– Nadwrażliwość na słodkie .
– Dziwaczny posmak w okolicy uzupełnienia. Odłamanie się części masy z uzupełnienia.
– Nadwrażliwość na nacisk.
– Uczynimy co w naszej mocy ażeby zapewnić Ci uzupełnienie najlepszej na dzień dzisiejszy jakości. Jedynie Twoja stała dbałość i troska są w stanie zapewnić długotrwałe utrzymanie uzębienia w dobrym stanie.

Postępowanie po założeniu korony lub mostu:

Żucie: Proszę nie żuć twardych pokarmów założonymi uzupełnieniami przez 24 godziny od momentu, kiedy zostały zacementowane ażeby osiągnąć optymalną wytrzymałość, cement musi „dojrzewać” przez około 24 godziny. Nadwrażliwość: Proszę się nie przejmować lekką nadwrażliwością na pokarmy gorące czy zimne; ta nadwrażliwość będzie zanikać stopniowo na przestrzeni kilku tygodni. Bywa, że taka nadwrażliwość trwa ponad 6 tygodni. Proszę nas powiadomić, gdyby do tego doszło.

Opracowanie: lek. stom. Łukasz Balcerzak